В Україні не рідкість, що перший сніг випадав вже у жовтні, однак нинішня осінь з приморозками не поспішала. І якою буде прийдешня зима – суворою чи м’якою – нині цікавить багатьох, адже в умовах війни, ворожих обстрілів й можливих проблем із опаленням та електрикою, питання як ніколи актуальне. Синоптики хоч і не полюбляють робити довгострокових прогнозів, все ж уже оприлюднили ймовірний сценарій розвитку погодних умов протягом прийдешньої зими.
За словами завідувачки відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри Мартазінової, останніми роками зими в Україні дуже схожі. А ще вони стали нестійкими за температурним режимом. Тому і цієї зими знову очікуються температурні гойдалки. Опадів також вона прогнозує мало. Причому через переважно плюсові температури це буде здебільшого сніг з дощем або мокрий сніг. Однак, за її словами, очікувати великого снігового покрову не варто. Якщо сніг і випаде, то за кілька днів розтане, адже температура буде постійно коливатися.
«Усі похолодання будуть дуже короткочасними, нестійкими. Вони швидко змінюватимуться і переходитимуть на вищі температури, нехай і незначні. Практично обійдеться без особливих морозів», – прогнозує кліматологиня.
Доволі теплий грудень та м’який січень
За словами Вазіри Мартазінової, погода у грудні практично не відрізнятиметься від тієї, що була минулого року: як для зими буде доволі тепло. У середині місяця все ж можливе різке похолодання з морозами до 15 градусів. Щоправда, ймовірно, триватиме воно лише декілька днів. Далі знову піде потепління.
Січень 2024-го року синоптики також прогнозують м’яким: невеличкі плюсові температури можуть спостерігатися як вдень, так і вночі.
«Денні температури січня можуть бути від 0 до +5 градусів. Нічні – від 0 до -5 градусів. Переважно буде така картина», – зазначає Вазіра Мартазінова.
За її словами, січень також буде малосніжним і майже без опадів. Морозів мало. Сильних може й не бути. Зокрема, в окремі холодні дні температура повітря опускатиметься не нижче, ніж 7 – 10 градусів морозу.
Про лютий, зазначає кліматологиня, поки говорити зарано, але тенденція вказує на «схожі зими» з року в рік за останнє десятиліття. Тому, додає, можна сподіватись, що лютих заметілей не буде.
Чому зими стають теплішими
Середня температура повітря у світі щороку підвищується, тож Україну вже невдовзі можуть чекати не лише теплі зими, а й спекотні літа з суховіями та пиловими бурями. Про це розповідає завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної академії наук України Віра Балабух.
«Зміни клімату, які спостерігаються на планеті, характерні й для України, – пояснює Віра Балабух. – Підвищення температури повітря спостерігається протягом усього року, а найбільше – у зимовий та літній періоди. Кліматична норма середньої за зиму температури повітря підвищилась майже на 1,5 градуси на значній території країни, порівняно з 1961-1990 роками. Найбільше потепління відмічається у січні, який став теплішим на 2 градуси. Протягом останніх років у нас вже були аномально теплі зими, а на деяких територіях зима тривала один-два тижні», – розповідає Віра Балабух.
Тож, за її словами, і прийдешня зима не стане виключенням, тож надмірних холодів очікувати не варто, адже тенденції щодо підвищення температури повітря продовжуються.
«Крім того, на атмосферні процеси в зимовий період суттєво впливають і коливання в Тихому океані, – зазначає кліматологиня Віра Балабух. – Процеси, які спостерігалися там з початку літа, сприятимуть підвищенню температури повітря у північній півкулі в зимовий період. Проте варто мати на увазі, що хоча середня за місяць чи сезон температура повітря може бути вищою за норму, протягом місяця можливі сильні вторгнення арктичного повітря, коли температура повітря опускатиметься значно нижче нуля».
Однак, додає вона, такі похолодання якщо і будуть, то триватимуть недовго.