Російська пропаганда активно працює в багатьох країнах ЄС з різною ефективністю. Однією з найбільших мереж пропагандистів розташована у Болгарії.
Російська пропаганда у Болгарії
«За останні 10 років рф створила у Болгарії потужні онлайн-медіа, що дозволяють покривати мільйонні авдиторії і просувати відверту дезінформацію, зазначає французське видання rfi.fr.
Пропагандистські інтернет-майданчики росії в Болгарії щомісячно налічують близько 6,5 мільйона відвідувань.
Ці цифри прямо впливають на рівень довіри до України на світовій арені. У 2022 році міжнародний аналітичний центр GLOBSEC, провівши дослідження, з’ясував, що найменше покладають провину за розв’язання війни в Україні на росію у таких країнах ЄС, як Болгарія та Угорщина.
У російської пропаганди є постійна тема на експорт, яка має виправдати агресію — «українські нацисти». Для болгарської аудиторії її розгортають фейками про заборону болгарської мови та болгарських шкіл.
Але є й ситуативні кампанії. Цього року дослідники виокремили три основні мети інформаційних атак: припинити військово-технічну співпрацю з Києвом, блокувати український експорт та налаштувати населення Болгарії проти українських біженців.
Роспропаганда у Болгарії має трирівневу систему онлайн-видань.
На верхівці — джерела, що працюють як повноцінні медіа. Їх близько дюжини. До структури залучені професійні журналісти, переважно громадяни Болгарії. Це основний рушій, який формує порядок денний і отримує найбільше фінансування.
Нижчі за ієрархією — сайти-агрегатори. Їх наповнюють не лише пропагандою, а й правдивою, деколи розважальною інформацією з інших порталів. Таким чином, читачу важко спочатку розпізнати направленість медіа. Такі джерела можуть бути націлені на аполітичні верстви населення.
На останньому рівні — сайти-супутники. Це просто копії медіа-майданчиків першої ланки. Вони мають однакове оформлення, стиль та наповнення, але можуть відрізнятися кількома літерами в назві. Таких сайтів дослідники знайшли сотні лише в Болгарії.
«Сайти-супутники використовують, щоб подолати блокування в соціальних мережах. Наприклад, команда фейсбук бачить, що це відверта пропаганда, і блокує його. Тоді запускається сайт-супутник, який продовжує поширювати цю інформацію», — пояснює асоційований експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Карпеченко.
Усі ці ланки пропаганди в потрібний росії момент створюють інформаційну навалу. Її мета – заглушити правду та посіяти сумнів навіть у найраціональнішої людини.
Через такий масований інформаційний штурм пропагандистські тези врешті-решт потрапили і до незалежних від кремля болгарських ЗМІ. Це змусило сумніватися у правдивості інформації навіть людей, які не читають проросійські джерела.
Російські фейки про чеського вбивцю
Після того, як чеський студент на прізвище Козак розстріляв щонайменше 12 людей, російські пропагандисти почали створювати антиукраїнські фейки з цього приводу, пише видання “Без брехні”.
Версії про вбивцю
Наприклад, що вбивця – українець з Дніпра. Один антиамериканський (читайте проросійський) акаунт у X закинув та багато годин підтримував версію про українське походження вбивці. При чому акаунт ведеться українською мовою.
Пропагандист підтримував увагу до твіта, вкидаючи через певний час “подробиці” з “достовірних джерел”, або “від одногрупників”.
Спершу була версія, що Козак – студент-біженець з Дніпра, якого взяли без екзаменів. Потім, коли у коментарях спростовували цю версію, пропагандист доповнив, що інформація перевірена і університет зараз намагається приховати цей факт.
Також пропагандист поширював допис, що нібито Козаку прийшла повістка на мобілізацію і його збиралися екстрадувати в Україну.
Варто зазначити, що вбивця громадянин Чехії 1999 року народження, тому його навіть теоретично мобілізувати його не могли, адже в Україні мобілізують з 27 років. Крім того, не існує механізму екстрадиції.
Ще один фейк додали російські медіа, які в американській гвинтівці убивці ZEV .308 Win AR10 побачили українську Зброяр Z-10.
Попри те, що в статті роспропагандисти визнають, що чеська поліція ідентифікувала зброю саме як американську AR10, але нібито вони могли помилитися, бо непрофесіоналу складно відрізнити її від Зброяр Z-10.
Російські пропагандисти вигадали та поширювали нібито “український слід” Козака через те, що він проросійський маніяк-убивця. Козак вів свій Телеграм канал російською мовою, писав там про своє бажання вчинити масове вбивство і захоплювався російською дівчиною, яка в Брянську нещодавно вбила п’ятьох учнів.
Російська пропаганда щодо Чорного моря
Російські пропагандисти за кордоном намагаються поширювати фейковий меседж, що «Британія і Норвегія займаються ескалацією ситуації у Чорному морі».
Російські медіа запевняють, що намір міжнародної спільноти убезпечити цивільне судноплавство у Чорному морі від атак російської армії – це «новий виток агресії» проти Росії, пише видання “Стоп Фейк”.
Про створення нової морської ініціативи на підтримку України стало відомо 11 грудня – Велика Британія і Норвегія заявили про намір сприяти зміцненню безпеки України вздовж берегової лінії та на морі. Робота коаліції розрахована на довгострокову співпрацю і ставить перед собою основне завдання посилити військово-морську оборону України, покращивши її здатність діяти вздовж власного узбережжя.
Однак насамперед країни-союзниці ставлять собі за мету в короткі терміни допомогти Україні відкрити торгові шляхи та забезпечити вільний прохід цивільних суден по Чорному морю.
Від нової коаліції Україна отримає довгострокову підтримку, яка включає навчання, обладнання та інфраструктуру для посилення безпеки в Чорному морі. У тому числі кораблі та транспортні засоби, щоб Україна могла вільно діяти у своїх економічних водах, протистояти російській агресії та незаконній блокаді Росією українських торгових портів.
Зокрема, 11 грудня стало відомо, що Королівський флот Великої Британії передав Збройним силам України два тральщики для пошуку російських мін. Також була анонсовано передачу Україні Норвегією ще двох кораблів для розмінування акваторії.
Саме процес розмінування українських морських шляхів, прорив російської економічної морської блокади України та організацію стабільної роботи так званого «зернового коридору» прокремлівські медіа, у тому числі англомовні, назвали «ескалацією ситуації», що абсолютно не відповідає дійсності.
Чергова фейкова обкладинка
“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що в телеграм-каналах поширюють фейкову обкладинку одного з номерів німецького журналу Titanic під заголовком «Святкуємо Різдво разом з Україною».
Згідно з повідомленнями проросійських каналів, на обкладинці видання «замість шкарпеток для подарунків – відірвані ноги солдатів ЗСУ».
Насправді випуску з такою обкладинкою не існує, про що свідчать сторінки видання в соціальних мережах. Останній, грудневий випуск журналу вийшов під номером А 4352 та має іншу обкладинку.
Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда намагається дискредитувати Україну та її Збройні сили.