#громадськемісце Як працює пропаганда за кордоном України: добірка тижня #хмельницький #khmelnytstkyi

Дезінформація в мережі продовжує впливати на людей у всьому світі. Основну частину цієї дезінформації створює росія та її партнери.

Фейк про німецьких біженців

Видання “Детектор медіа” відмічає, що пропагандисти, які поширюють проросійську риторику в медіа стверджують, нібито українські біженки у Німеччині почали народжувати дітей від турків, не дочекавшись своїх чоловіків із фронту, щоб отримати німецьке громадянство. Мовляв, статтю про це опублікували на сайті Deutsche Welle. Втім це — фейк.
Фактчекери з’ясували, що в оригінальному матеріалі авторки Олени Дюжиної для видання DW згадується демографічна ситуація у Німеччині, де частка дітей значно зросла. Українські біженці також згадуються у цій статті, але в іншому контексті. Зокрема, Німеччина прийняла до себе понад мільйон украінських біженців після 24 лютого 2022 року, велика частина з яких — українські діти.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських біженців. Мовляв, ніхто з них не хоче повертатись додому. Однак це не так — згідно із матеріалом порталу «Слово і діло», 62% українських біженців заявило про своє бажання повернутись до України в майбутньому.

“Агенти впливу” проводять дезінформацію про ПЦУ

Такер Карлсон, звільнений ведучий американського телеканалу FOX News, продовжує поширювати фейки в своєму шоу на Youtube.

Сайт “Є ye.ua” раніше писав,як Такер Карлсон випустив епізод про дамбу на Каховській ГЕС, якій розповідав, що нібито дамбу підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів.

Тепер Карлсон запросив до свого шоу канадського міжнародного юриста Боба Амстердама, який розповідав про нібито «кримінальну» діяльність Православної церкви України.

Таку заяву він зробив під час інтерв’ю американському ведучому Такеру Карлсону, де вони обговорювали ухвалення в першому читанні Верховною Радою законопроєкту про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з рф.

«Ця церква, яка називається ПЦУ, веде абсолютно жорстоку, необмежену кампанію з розкрадання майна, переслідування, залякування та ув’язнення священнослужителів, примусу віруючих до військової служби, діючи у спосіб, який майже немислимий у цивілізованому суспільстві», – заявив Амстердам, пише Центр протидії дезінформації.

Подібні тези перегукуються з російськими пропагандистськими наративами, що мають на меті дискредитувати та демонізувати автокефальну помісну церкву України.

Від фейків в мережі страждає не лише Україна.

Фейк про Медведчука

Сайт “Є ye.ua” вже писав, що після придбання Ілоном Маском соціальної мережі Твіттер та ребрендінгу на “Х”, ця мережа почала активно наповнюватись різноманітними фейками. Способствує цьому і діяльність самого Маска.

Дуже активно різноманітні фейки поширюються на тему протистояння Ізраїлю та організації ХАМАС. Серед різноманітної дезінформації на цю тему можна зустріти як антиукраїнські фейки так і фейки зроблені з українського контенту.

Палестинські пропагандисти запустили фейк, у якому використали фото затримання українського державного зрадника Віктора Медведчука.

У соцмережі “Х” почали ширити спершу пост наступного змісту: “Найбільш небезпечний командир Ізраїльської армії, генерал Іцхак Брік, керівник нападу на табір Бурейдж, був захоплений в руки опору “. Ілюстрували цей пост фотографією обміняного в росію політика Віктора Медведчука.

В іншій версії фейку прізвище та звання були вже іншими: “З ласки Всемогутнього Бога і за допомогою віруючих, нечистий полковник Яїр Шалам, керівник нападу на табір Бурейдж, був захоплений в руки опору після того, як усе його обладнання було знищено, а всі члени його батальйону були вбиті”.

“Що Медведчук не полковник і не генерал ізраїльської армії – очевидно, але й ніякого Іцхака Бріка чи Яїра Шалама теж не існує”, – зазначають фактчекери видання “Без брехні”.

Військовий на фотоколажі – відомий в минулому військовий, а зараз ізраїльський політик Яїр Голан. Фото взяте прямо з Вікіпедії. Грубість фейку полягає в тому, що на цьому старому фото Голан – майор, а не полковник, як зазначено в описі. А насправді ж він генерал-майор запасу Армії оборони Ізраїлю з 2019 року.

Пропаганда у Польщі

В Уряді Польщі заявили, що Білорусь і росія активізували свої інформаційні кампанії проти країни. Пропагандистські осередки продовжують широко коментувати післявиборчу ситуацію та звинувачують Польщу в «русофобії». Також білоруська і російська влади беруть участь в організації потоку нелегальних мігрантів у країну ЄС, пише “Дзеркало тижня”.

Як заявив урядовий уповноважений з питань безпеки інформаційного простору Станіслав Жарин, в російських пропагандистів на перший план виходить наратив про те, що Польща й надалі після виборів «буде пронизана русофобією». Чиновник наголосив, що разом із цими заявами та звинуваченнями Польщі у злочинах проти нелегальних мігрантів, росія та Білорусь прагнуть тиснути на майбутній польський уряд.

«Акцент буде також на зміні підходу Варшави до загроз зі сходу. Апарати впливу обох режимів відзначають «слушність» вимог щодо скорочення чисельності особового складу польської армії», – підкреслив Жарин.
Японське медіа про вплив пропаганди

Цього тижня про вплив російської пропаганди згадали й у японських медіа.

Вплив та цілі роспропаганди у світі

Видання The Japan Times відзначає, що російські пропагандисти використовують різноманітні засоби просування дезінформації. Зокрема, сфальшовані повідомлення у ЗМІ, які демонізують президента Володимира Зеленського.

“Потік онлайн-дезінформації прагне підірвати підтримку Заходу, яка має вирішальне значення для війни Києва проти Росії. Ця неправда, спрямована на те, щоб спровокувати антиукраїнські настрої в західних країнах, водночас додаючи довіри до думки, що втомлені війною європейські та американські союзники обертаються проти Зеленського”, – йдеться у повідомленні медіа.

Журналісти відмічають, що хвиля дезінформації приходить у той момент, коли Київ намагається зберегти підтримку Заходу, в той час як увага зосереджується на війні між Ізраїлем і ХАМАС.

«Кампанії (дезінформації) проводяться в багатьох країнах і мовами. Головна мета росії — вбити клин у західні суспільства, поляризуючи їх і зобразивши допомогу Україні «проблемною», – говорить Роман Осадчук з Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (DFRLab) Atlantic Council.

Просування пропаганди спрямоване на політичні еліти та населення. Особливо вразливими є ті люди, які можуть не уважно стежити за війною.

Фактчекери AFP викрили серію підроблених зображень вуличного мистецтва, які висміюють Зеленського. Це включає в себе підроблені фотографії графіті в таких містах, як Варшава, Берлін і Париж, які поширюються в соціальних мережах, на яких зображено, як Зеленський нібито пожирає гроші своїх західних союзників. Хоча в дійсності такого стріт-арту не було.

Фактчекери також виявили сфабриковані повідомлення німецьких і французьких ЗМІ про графіті, на яких зображено нібито участь Зеленського в людоїдстві. ЗМІ підтвердили, що пости, які поширювалися на таких платформах, як Facebook і Telegram, були фейковими.

“Відбулося помітне зростання російської пропаганди в Європі» порівняно з першими кількома місяцями 2022 року”, сказав Руслан Трад, постійний науковий співробітник з досліджень безпеки в DFRLab.

Кремль використовує втому від війни та апатію, а також євроскептицизм і страхи західно- та центральноєвропейських суспільств». Незабаром після загальних виборів минулого місяця, на яких новий популістський прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо переміг завдяки обіцянкам припинити допомогу Україні, він заявив про припинення допомоги Україні. Не в останню чергу його перемозі допомогла російська пропаганда.

“Росія зараз отримує вигоду (від) десятиліть інформаційної діяльності”, – сказав Адам Лелонек з проекту Beacon Міжнародного республіканського інституту.

Він зазначив, що росія не може виграти цю звичайну війну, але все одно прагне перемогти в інформаційному вимирі.

ДЖЕРЕЛО