З хорошими ножами і робота буде приємнішою і безпечнішою, і кулінарні навички будуть рости помітно швидше. Правильний інструмент у правильних руках – серйозна заявка на успіх.
Ця стаття допоможе вам визначитися, які ножі для чого підходять і як вибрати саме ті, що вам знадобляться.
Чотири кухонні ножі, на які варто звернути увагу в першу чергу:
- Кухарський ніж
Широко відомий ніж шеф-кухаря, а також його японський аналог – ніж сантоку, більшістю професіоналів вважаються основними ножами кухаря. Як перший ніж на кухні рекомендують купувати саме один з них.
Головне, за що цінують шеф-ніж – його універсальність. З його допомогою можна нарізати скибочками, кубиками, соломкою і подрібнити всі види овочів, фруктів, зелені, м’яса та риби. Якщо ви багато готуєте з натуральних інгредієнтів, такий ніж вам справді необхідний. Його великий широкий клинок дійсно спрощує найскладнішу роботу.
Хоча сантоку і шеф-ніж чимось схожі, вони не однакові.
Цікавими особливостями європейського шеф-ножа є легка кривизна леза, гострий тонкий кінчик клинка і велика п’ята (частина клинка, що виступає, біля руків’я). Такі форми клинка вкрай функціональні. Тому ми рекомендуємо ознайомитися з правильними техніками використання шеф-ножа. Ці корисні навички дійсно переведуть ваші кулінарні здібності на новий рівень, і ви дійсно усвідомите, за що так цінують шеф-ніж професіонали високої кухні.
Шеф-ніж повинен відчуватися приємно важким, але не бути тягарем. Вага та балансування дуже важливі для ефективної роботи цим ножем. Рекомендуємо вибирати ніж собі по руці особисто.
Найбільш популярні кухарські ножі з клинками довжиною 20-25 см. Професіонали часто вибирають ножі ще довші і важчі. Але для того, щоб упоратися з цими гігантами, треба мати чималий досвід і вміння.
Сантоку, на відміну від шеф-ножа, має пряму ріжучу кромку, притуплений кінчик і тонший в обусі клинок. Цим ножем теж зручно рубати, різати та подрібнювати різні інгредієнти. При цьому його лезо може робити дуже точні, прямі надрізи, нарізати рівні скибочки, тонкі шматочки м’яса і риби для смаження, приготування закусок і відбивних. Сантоку – ножі для кухонного перфекціоніста. Якщо вам потрібно робити дуже акуратну нарізку на святковий стіл або для кулінарних презентацій, вам потрібен саме сантоку.
А ось кістки та тверді овочі типу патисонів та гарбузів цим ножем краще не рубати. Він хоч і схожий на маленький тесак, все ж таки створений для зовсім іншої роботи.
Класичний розмір сантоку складає близько 17-20 сантиметрів. Хоча зустрічаються і екземпляри як меншого, так і більшого розміру.
В цілому, сантоку характеризують як універсальний, дуже зручний і безпечний ніж. Популярність його в усьому світі поза межами Японії зростає з кожним роком.
Крім основного шеф-ножа вам знадобляться:
- Ніж для очищення овочів, довжиною близько 8 см. Використовується для очищення та нарізання невеликих фруктів, овочів та м’яса, і інших продуктів, які просто незручно обробляти кухарським ножем. Наприклад, такий ніж ідеальний для обрізки полуниці та брюссельської капусти, чищення та нарізання грибів або приготування артишоків.
- Зубчастий ніж для хліба. Ідеально, рівно та акуратно наріже різні види хліба, булок, тортів та інших кондитерських виробів. Також його рекомендують використовувати для акуратного нарізання помідорів, баклажанів, динь, ананасів і твердих зимових кабачків. Гострий західний кухарський ніж теж може виконувати цю роботу, але зубчастий ніж саме в таких справах буде безпечнішим і ефективнішим. А ще він добре підходить для нарізання різних сендвічів та рулетів.
- Точильний камінь для ножів і мусат. Так, ці предмети не є ножами. Але є їх невід’ємними супутниками. Тримайте ваші ножі гострими. Гострі ножі краще, рівніше і чистіше різатимуть. Ви менше втомлюватиметесь і… менше ризикуватимете. Так-так, як це не дивно, але тупий ніж у роботі куди небезпечніший за гострий. Тільки гострий ніж ріже саме так і в тому напрямку, який вам потрібний. Його поведінка передбачувана, він не “стрибне” раптово убік, натрапивши на щось тверде. Ріжучий інструмент повинен робити те, що ви від нього очікуєте, раптова втрата контролю у цьому питанні нікому не потрібна.
Правильне зберігання, чищення, заточування та використання дуже важливі для того, щоб ваші столові прилади прослужили вам довго
До речі, не забувайте правильно зберігати ножі у спеціально відведеному для них місці. Не допускайте, щоб ваш ріжучий інструмент валявся будь-де. Це погано і для ножів, і для людей, які знаходяться на кухні.
Блоки для ножів, магнітні смуги та спеціальні підставки є простими, доступними та ефективними рішеннями впорядкованого зберігання ножів на кухні. Не пошкодуйте виділити на них трохи грошей із вашого бюджету. Ви зробите свою роботу на кухні безпечнішою та приємнішою, а саму кухню більш затишною. Адже якщо ми проводимо досить багато часу за приготуванням їжі , нехай цей час буде проведено не лише з користю, а й приємно!