#громадськемісце В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історією #хмельницький #khmelnytstkyi

В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150 річною історією

В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історієюВ одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історією

Жорнове колесо-бігун, вік якого майже півтора століття, заслуговує стати одним із символів міста Славути Шепетівського району, як промислового центру Волині. Знахідка має історичну цінність.

Бігун (жорна, рол) — великий кам’яний круг, що використовувався у папероробній машині для приготування паперової маси з осоки, осики, деяких м’яких порід деревини. Рол був винайдений у Голландії близько 1668 року для розмелювання ганчір’я. В українських папірнях ним почали користуватися наприкінці ХVІІІ століття. Називали його голендер. Використання його полегшувало процес виробництва паперу і покращувало його якість.

В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історієюВ одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історією

Жорна для розмелювання деревини

Жорнове колесо знайшли на березі річки Горинь поблизу села Ташки. В ході дослідження виявилося, що в селі з 1882 року працювала паперова фабрика, власником якої був славутський купець Гешель Пінхасович Шапіро.

З архівних даних: «…Працює у 1894 році — 25 робітників. Виробляла 18000 пудів цукрового паперу (306 тонн) та 20000 пудів дерев’яної маси (328 т). Товарообіг — 44000 карб. Технічне забезпечення: 1 парова машина на 6 кінських сил, 3 водяних двигуни, 4 роля, 1 машина по виготовленню дерев’яної маси». Доказом того,що фабрика таки існувала, є рішення № 1630 Виконавчого комітету Кам’янець-Подільської обласної ради депутатів «трудящихся» про передачу та відновлення приміщень колишньої паперової фабрики під підводобудівний завод (ДАХО).

— Найкращим варіантом, де встановити такий предмет, обрали територію музею. Щоб люди могли з ним ознайомитися, дізнатися, що була така фабрика, як вона працювала, — розповідають у громаді.

До встановлення колеса-бігуна долучилося чимало людей та організацій. Проєкт — є благодійним.

За поданням громадської організації «Рідна Славутчина», міська рада надала дозвіл на встановлення історичного експонату. Тоді комунальні підприємства допомогли із перевезенням колеса та підготовчими процесами. Організаційну роботу взяв на себе автор ідеї Станіслав Ковальчук.

В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історією

В одній з громад Шепетівщини встановили знахідку із 150-річною історією

Наразі жорнове колесо вже встановлено. Невдовзі біля нього буде й інформаційна табличка з QR-кодом, де міститиметься повний опис історичної знахідки.

ДЖЕРЕЛО