Собор на Володимирській, 113. Фото з архіву редакції
У Хмельницькому є храми різних релігій та конфесій. Переважно вони належать до традиційного для хмельничан православного християнства, є й більш рідкісні на зразок іудаїзму та ісламу. Особливо актуальним це питання є у контексті російсько-української війни, адже до її початку в Україні домінувала Українська православна церква (Московського патріархату).
Після отримання томоса про автокефалію на основі Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви утворилася нова релігійна організація — Православна церква України. До неї почали приєднуватися й релігійні громади УПЦ (МП). Черговий «сплеск» цього процесу почався після початку повномасштабного російського вторгнення 2022 року.
До яких ще центрів управління належать храми Хмельницького? Аби дізнатися відповідь на це питання, журналіст vsim.ua подав запит до Хмельницької обласної військової адміністрації, попросивши вказати перелік храмів обласного центру та їхню приналежність.
Відео дня
У відповіді повідомили, що не ведуть облік храмів, а натомість надали перелік релігійних організацій (громад) та їхні адреси, вказані у статуті, а також конфесійну приналежність.
Перш ніж перейти до змісту відповіді Хмельницької ОВА, пояснимо кілька юридичних моментів. Релігійну організацію в Україні може зареєструвати будь-хто. Для цього потрібно, зокрема, підготувати статут, вказавши у ньому конфесійну приналежність та (за наявності) підпорядкування релігійному центру. Також у статуті вказується адреса — це може бути як розташування храму, так і щось інше. Наприклад, місце проживання людини, яка реєструє релігійну організацію. Надалі зареєстрована організація може змінити в статуті підпорядкування або адресу реєстрації.
Хмельницька ОВА надала журналісту vsim.ua перелік зі 147 релігійних організацій, поділених на 36 груп. Нижче їхня кількість за конфесійною приналежністю та підпорядкуванням:
православні — 64, в тому числі:
ПЦУ, УПЦ КП, УАПЦ — 42
УПЦ (МП) — 16
інші православні — 6
католицькі — 19, в тому числі:
протестантські — 48, в тому числі:
баптистські — 12
євангельських християн — 21
інші протестантські — 15 (харизмати, адвентисти сьомого дня, лютерани тощо)
іудейські — 5
рідновірські — 5
мусульманські — 2
вірменські християнські — 2 (вірменська апостольська та вірменсько-католицька церкви)
індуїстські — 2
Всі зареєстровані релігійні організації журналіст vsim.ua наніс на карту. При цьому звернемо увагу на кілька моментів:
релігійні організації можуть бути зареєстровані як за адресами храмів, так і за будь-якими іншими; це можуть бути навіть адреси земельних ділянок, де організація збиралася будувати храм
за адресою одного храму може бути зареєстровано кілька організацій; наприклад, у костелі на проспекті Миру їх три
за адресою храму може не бути зареєстрованої організації, як от у випадку з церквою біля міської лікарні
в окремих випадках не вдалося знайти точного розташування організації, тому маркери виставлені приблизно (про це зазначено в описах)
всі дані вказані станом на 3 листопада; якщо релігійна організація змінила підпорядкування, але не встигла зареєструвати зміни в ОВА, вони на карті не відображені
у соборі на Володимирській, 113, який перейшов до ПЦУ цього року, зараз зареєстровані три організації — релігійна громада ПЦУ, єпархіальне управління УПЦ (МП) та православне братство УПЦ (МП)
Релігійні напрямки позначені на карті таким чином:
християнський хрест на синьому тлі — ПЦУ, УПЦ КП, УАПЦ
християнський хрест на червоному тлі — УПЦ (МП)
християнський хрест на бежевому тлі — інші православні напрямки
християнський хрест на жовтому тлі — УГКЦ
християнський хрест на помаранчевому тлі — РКЦ
християнський хрест на білому тлі — протестантські напрямки
грецький хрест на фіолетовому тлі — вірменські християнські напрямки
шестикутна зірка на блакитному тлі — іудейські напрямки
півмісяць та зірка на зеленому тлі — іслам
дерево на коричневому тлі — рідновірство
вогонь на блакитно-зеленому тлі — індуїстські напрямки
При натисканні на кожну мітку можна переглянути назву релігійної організації та її адресу. Ховати шари карти можна з допомогою меню (кнопка у вигляді шарів ліворуч, потім значок у вигляді ока).
Нагадаємо, що у квітні-травні цього року фахівці соціологічної групи «Рейтинг» проводили дослідження серед хмельничан. Запитували, серед іншого, про приналежність до релігій. Результати були такими:
православні ПЦУ — 65%
вірять у Бога, але не належать до будь-якої релігії — 12%
католики — 7%
атеїсти — 5%
православні УПЦ — 4%
греко-католики — 2%
протестанти — 2%
мусульмани — менш як 1%
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.