Одним з основних напрямків роботи служби у справах дітей є реалізація права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на виховання в сімейному оточенні.
З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України багато дітей вказаної категорії, які перебували на інституційній системі виховання (в державних дитячих закладах постійного перебування), були евакуйовані за межі країни. Це дещо ускладнило порядок їх влаштування в сімʼї громадян. Однак процес влаштування дітей в родини не припинився. Законодавчі органи розробили відповідні зміни до нормативно-правових актів.
Завдяки цьому значно, зокрема, спростити встановлення опіки та піклування стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, їхніми родичами.
Відповідно до змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, та виявила бажання взяти її під опіку, піклування подає заяву, копію паспорта громадянина України, документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною; довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку; довідку про наявність чи відсутність судимості (повну).
Особи, які не можуть довести родинні звʼязки, при постановці на облік потенційних опікунів, піклувальників подають повний пакет документів.
Законодавець визначив алгоритм влаштування в сімʼї дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування, які евакуйовані за межі України.
Одна з форм влаштування таких діток – прийомні сімʼї (ПС) та дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).
Ознайомлення прийомних батьків, батьків-вихователів з інформацією про дітей, які перебувають за межами України та потребують влаштування в сім’ю, видача їм направлення для знайомства з дитиною здійснюються службами у справах дітей обласного рівня за місцем перебування дитини на обліку. Ознайомлення з інформацією про таких дітей може здійснюватися в режимі відеоконференції (з фіксацією за допомогою технічних засобів відеозапису).
Вихованці державних закладів, які тимчасово перебувають за межами країни, можуть бути влаштовані під опіка (піклування) громадян з подальшим усиновленням.
Ознайомлення кандидатів в усиновлювачі, які бажають взяти дитину під опіку, піклування з метою її подальшого усиновлення, та видача їм направлення для знайомства з дитиною здійснюються обласними службами у справах дітей за місцем перебування дитини на обліку в порядку черговості взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі. Ознайомлення з інформацією про дітей може здійснюватися в режимі відеоконференції (з фіксацією за допомогою технічних засобів відеозапису).
Знайомство з дитиною здійснюється за місцем перебування дитини за кордоном. За бажанням осіб, у сім’ю яких влаштовується дитина, може проводитися попереднє знайомство з дитиною в режимі відеоконференції.
Представник закладу ознайомлює осіб з наявними документами дитини. Представники служби у справах дітей організовують знайомство громадян з дитиною, з’ясовують, чи згодна дитина на влаштування в їх сім’ю. Кандидат в усиновлювачі може бути призначений опікуном, піклувальником дитини строком на три місяці. Якщо протягом зазначеного строку кандидати в усиновлювачі не подадуть до суду заяву про усиновлення дитини, вважається, що вони відмовилися від усиновлення дитини. В такому випадку органом опіки та піклування за місцем проживання (перебування) дитини вирішується питання про подальше влаштування дитини або про її усиновлення іншими особами.
За 2022-2023 роки в місті Хмельницькому під опіку (піклування) влаштовано 38 дітей, громадянами України усиновлено 40 дітей.
У разі виникнення питань щодо сімейних форм виховання (усиновлення, опіка, піклування, прийомні сімʼї, дитячі будинки сімейного типу) звертайтесь до служби у справах дітей: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 88, каб. 4, 5, тел.: (0382) 65 72 50, 76 49 51.
За інформацією
Служби у справах дітей
Хмельницької міської ради