#громадськемісце Хмельниччина: руйнування внаслідок війни та шляхи відновлення регіону #хмельницький #khmelnytstkyi

Хмельниччина розташована далеко від лінії фронту, але, попри це, область постійно зазнає ворожих атак. Від початку великої війни станом на липень 2024 року сигнал тривоги в регіоні лунав 737 разів. Найчастіше ціллю ворога стає аеродром у Старокостянтинові, позаяк саме тут дислокується бригада тактичної авіації, а авіабаза вважається однією з найбільш обладнаних в Україні. З огляду на кількість знешкоджених вибухонебезпечних обʼєктів, Хмельниччину називають однією з найбільш замінованих областей у західній частині України. 

Від початку 2023 року через систематичні ворожі удари в області зафіксовано чимало пошкоджень обʼєктів інфраструктури і житлових будинків. У оновленій Політичній мапі Хмельницької області Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала інформацію про масштаби руйнувань та заходи для відновлення регіону, які наразі вживає та планує реалізовувати місцева влада. 

Облік пошкоджень

Скільки обʼєктів інфраструктури в області було пошкоджено внаслідок ворожих атак – достеменно невідомо. На запит ОПОРИ про це Хмельницька обласна військова адміністрація не відповіла. Хоча торік, станом на 1 квітня 2023 року, посадовці інформували про 93 пошкоджених об’єкти.

Водночас, за інформацією Української Гельсінської спілки з прав людини та Громадської організації «Подільська правова ліга», зібраною в межах ініціативи «Трибунал для Путіна», з лютого 2022 до січня 2024 року в Хмельницькій області внаслідок ракетних та авіаударів пошкоджено щонайменше 219 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких 137 будівель житлово-побутового призначення, 12 об’єктів підприємницького та комерційно-виробничого призначення, 3 будівлі державних установ, 11 обʼєктів інфраструктурного життєзабезпечення, 8 обʼєктів транспортної інфраструктури, 3 господарчі угіддя, ліси, 23 автомобілі, 18 об’єктів освітньо-виховного призначення, 3 обʼєкти культурно-розважального призначення та 1 історична памʼятка.

Так само немає в публічному просторі даних про збитки від завданих пошкоджень. Утім відомо, що, за оцінками Київської школи економіки, прямі збитки на Хмельниччині станом ще на червень 2023 року могли становити 79 млн доларів США. Однак, як зазначають автори звіту, фінальна оцінка обсягу пошкоджень та руйнувань можлива лише після завершення бойових дій на території України. 

Про збитки від війни для української енергетики повідомляв ресурс UA War Infographics. Зокрема, за даними Світового банку, енергетична галузь Хмельниччини втратила близько 5 млн доларів США. Крім того, в інфографіці UA War Infographics, також створеній за інформацією Світового банку, зазначено, що станом на кінець 2023 року на відновлення області знадобиться 3,6 млрд доларів США. Однак ці дані також не нові, вони були оприлюднені в березні. Наразі ж ситуація, вочевидь, погіршилася.

Заходи з відновлення

Заходи, спрямовані на відновлення, тривають уже сьогодні. Як повідомили у Хмельницькій ОВА, відділ містобудування та архітектури працює над програмою комплексного відновлення та розвитку Хмельницької області на 2024–2027 роки. Основні її завдання — відновлення постраждалих від збройної агресії РФ об’єктів соціально-культурного і житлово-комунального призначення, інфраструктури життєзабезпечення, сприяння активізації економічної діяльності, покращення надання адміністративних, соціальних та комунальних послуг населенню, підтримка й відновлення громадського життя, а також забезпечення безпеки для населення Хмельницької області.

Як зазначають у ОВА, при територіальних громадах області визначено відповідальних за наповнення Реєстру пошкодженого та знищеного майна (далі — РПЗМ), які щотижнево оновлюють інформацію про подані громадянами на заяви про нарахування компенсації за пошкоджене та знищене майно та про результати розгляду таких заяв.

До прикладу, станом на 1 квітня 2024 року до РЗПМ подали 1370 заяв про надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, поданих до РПЗМ. Вже опрацьовано 1 272 заяви (1100 заяв — позитивний розгляд, 172 — негативне рішення). Компенсацій нараховано на загальну суму в 74 822,5 тис. грн.

Треба сказати, що доступ до РЗПМ наразі обмежений, хоча інформація з цього реєстру, відповідно до порядку його ведення, мала б оприлюднюватися у форматі відкритих даних.

Для відновлення пошкодженого житла мешканці Хмельницької міської територіальної громади також можуть скористатися державною програмою «єВідновлення». До надання допомоги залучають і міжнародні організації, зокрема Medair, ACTED, NRC (Норвезька рада у справах біженців).

Підтримка бізнесу як один зі шляхів відновлення

Відновлення інфраструктури недостатньо для повноцінного функціонування регіону. Створення умов для стабільної роботи бізнесу – один зі шляхів відновлення області. Зараз для підтримки підприємництва на Хмельниччині реалізують державні й обласні програми. З-поміж державних, зокрема, діє програма «Доступні кредити 5-7-9%». Упродовж І півріччя 2024 року малий та середній бізнес регіону отримав 559 пільгових кредитів на 1447,7 мільйона гривень. 

Крім того, підприємці області можуть скористатися урядовою програмою «єРобота» для створення або розвитку власного бізнесу — наприклад, отримати мікрогрант на суму до 250 тис. грн. Станом на жовтень 2023 року 75 підприємців з області отримали від держави такі мікрогранти на розвиток власної справи. У 2022 році з-поміж 600 заяв, які подали місцеві підприємці на цей грант, успішними були 115. З початку 2024 року станом на початок березня в межах цієї програми схвалено 68 бізнес-ідей з Хмельниччини. Переможці отримали гранти на загальну суму 16 млн грн і створять 132 робочі місця. 

Додамо також, що у 2024 році для допомоги бізнесу Хмельниччини в межах економічної платформи «Зроблено в Україні» передбачили щонайменше 1,45 млрд грн. 

Створення сприятливих умов для подальшого розвитку бізнесу в області має на меті Програма розвитку малого та середнього підприємництва Хмельницької області на 2024-2026 роки, затверджена наказом Хмельницької ОВА від 08.12.2023 № 320/2023-н. У межах її заходів передбачене пільгове кредитування суб’єктів підприємницької діяльності, у тому числі релокованих, для реалізації інвестиційних проєктів (бізнес-планів) у пріоритетних напрямках діяльності.

Крім того, у відповідь на запит ОПОРИ повідомили, що проєкт Програми комплексного відновлення та розвитку Хмельницької області на 2024-2027 роки, передбачає також стимулювання розвитку малого бізнесу шляхом часткової бюджетної підтримки за рахунок місцевих та інших джерел фінансування у сільськогосподарській галузі на суму 4,5 млн грн. Це дасть змогу підтримати дрібне сільськогосподарське виробництво.

Як повідомили у Хмельницькій міській раді, в громаді затверджено Програму розвитку підприємництва Хмельницької міської територіальної громади на 2022–2025 роки. У її межах проводять конкурс  підприємницьких бізнес-ініціатив (ідей) і стартапів.

Позитивна тенденція, яка може сприяти відновленню Хмельниччини, – зростання кількості зареєстрованих фізичних осіб-підприємців. За даними YouControl.Market, за перше півріччя 2024 року на Хмельниччині зареєстрували 5 339 нових ФОП. Хмельниччина стала однією з областей-лідерок за приростом компаній – 26,6 %. До того ж, за інформацією Опендатабот, у 2023 році в області зареєстрували 10 974 нових ФОП та 805 нових компаній. Торік зареєстрували 5 923 фізичних осіб-підприємців та 1 694 юридичні особи, а у 2021 році загалом взяли на облік близько 10 тисяч нових субʼєктів господарювання — 8 173 ФОП та 1 585 юросіб. 

Про інші тенденції воєнного часу на Хмельниччині читайте у публікації Політична мапа Хмельницької області: головні тенденції 2023 року на сайті Громадянської мережі ОПОРА.

ДЖЕРЕЛО