#громадськемісце Для навчальних закладів у громаді на Хмельниччині будують укриття у вигляді «будинку Гобіта» #хмельницький #khmelnytstkyi

Чотири сучасні укриття у вигляді «будинку Гобіта» облаштують на території закладів освіти у Чорноострівській територіальній громаді. Один із проєктів перебуває на завершальному етапі, ще три – у процесі. Про це розповів сайту «Є» очільник Чорноострівської тергромади Михайло Дзісь.

Відповідно до планів, перше таке укриття облаштують на території Мар’янівської гімназії. Воно буде розраховане на сто людей. Будівництво розпочали у 20-их числа жовтня й нині об’єкт вже готовий на 90 відсотків. Ще три «будинки Гобіта» зведуть на території Захаровецької школи (на 50 дітей), дитсадка Грузевиця (на 50 дітей) та Бережанської школи (на 75 дітей). Сьогодні, 30 жовтня, будівництво стартувало в Захарівцях.

За словами голови тергромади, до цього навчальні заклади або не мали власного укриття, або мали, але воно не було розраховане на необхідну кількість людей:

«У Мар’янівці діти під час тривоги знаходяться в підвалі приватного підприємства, у Бережанській школі діти навчалися онлайн, бо нам не вистачало місця у сховищі. У Грузевиці дітей з дитсадка доводиться навіть підвозити до сховища іншого навчального закладу, адже між ними є відстань. Тому ми шукали різні варіанти укриттів для закладів освіти і зупинилися на таких конструкціях».

Будівництво захисної споруди у Мар’янівці завершено на 90 відсотків. Фото: надано Чорноострівською селищною радою

Такі конструкції вже доправили у Захарівці. Товщина армованих стін складає близько 24,5 сантиметрів. Фото: надано Чорноострівською селищною радою

Особливості укриття у вигляді «будинку Гобіта»

Тендерний договір на будівництво захисних споруд громада уклала з ТОВ «Хоббіт Хаус». Ця компанія створює модульні конструкції з бетону класу В35-В40, який відносять до категорії особливо важких бетонів та застосовують під час будівництва об’єктів, що повинні відповідати вимогам екстремального навантаження. Товщина стін у майбутніх укриттях закладів освіти складає 24,5 сантиметра.

Таке укриття розташовується нижче рівня землі (до одного метру). Туди вмонтовують готову бетонну конструкцію, яку покривають земляним насипом. Таким чином вона нагадує пагорб. Михайло Дзісь розповідає, що всередині буде усе необхідне: сюди проведуть світло та воду, облаштують санвузли та забезпечать сховище належною вентиляцією.

Загальна сума чотирьох проєктів складає 9 мільйонів 200 тисяч. Якщо не завадять погодні умови, каже Михайло Дзісь, вже в листопаді усі сховища добудують і вони будуть готові до використання.

Такий вигляд матиме вмонтована конструкція захисної споруди. Візуалізація: Shelter.industriallv.com

Читайте також: Захисні укриття «Будинок Хоббіта» на Хмельниччині: ефективність, конкуренція та скандали

ДЖЕРЕЛО